Agawa amerykańska (Agave americana) 'Marginata’

Opis: Wyjątkowo ozdobna odmiana agawy amerykańskiej, nazywana jest też 'Variegata’. Cechą charakterystyczną są kremowe pasy po bokach liści i długie, ostre, szaroniebieskie kolce na ich zakończeniach. Dorasta do 90-120 cm wysokości, rośnie raczej wolno. To dość popularna odmiana, jednak ze względu na powolny wzrost jest zazwyczaj droższa od niebiesko-szarej agawy amerykańskiej. Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości, po 10 latach w ciepłym klimacie, w chłodniejszym zaś nawet po 60 latach. Po zakwitnięciu agawa obumiera.

Uprawa i pielęgnacja:
Agawa 'Marginata’ może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na 1-2 miesiące)  i przenosimy agawę w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Wytrzymuje temperaturę do -9 st. C, jednak odmiany doniczkowe lepiej chować przed mrozem. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.

Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych.

Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę 'Marginata’ do nowego podłoża, nie podlewać.