Adiantum właściwe (Adiantum capillus-veneris)

Opis: Paproć ta należy do rodziny adiantowatych (Adiantaceae). Roślina rozrasta się za pomocą kłącza, które może czasem pełzać po powierzchni gleby. Listki są zielone, delikatne a krople wody szybko po nich spływają. Z bardzo bliska podobne są do liści miłorzębu dwuklapowego. Roślina dorasta do wysokości około 30 cm, ale rozrasta się bardziej w szerz. Można ją uprawiać w oknach kwiatowych, donicach. Listki można używać do kompozycji kwiatowych.
Uprawa i pielęgnacja: Adiantum lubi widne stanowiska, ale nie lubi być przypalane przez promienie słoneczne. Od strony południowej może stać nawet w odległości 2 metrów od okna. Ziemia powinna być ciągle wilgotna. Nie możemy narażać rośliny na ostre wysuszenie podłoża. Możemy wybierać podłoża dla paproci. Nasza paproć lubi wilgotne powietrze, i musimy ją często zraszać. Optymalną temperaturą w sezonie jest przedział 19- 25 stopni a zimą dobrze jest, gdy temperatura wynosi 18, +/- 2 stopnie. Paprocie wrażliwe są na przenawożenie, więc dostarczajmy nawozów z umiarem. Nawozimy nawozem dla paproci, lub zwykłym humusem, który dobrze wpływa na wybarwienie liści (nie są wtedy wyblaknięte). Adiantum właściwe przesadzamy, gdy korzenie wypełnią całą donicę. Przy przesadzaniu nie zapomnijmy o warstwie drenażu, co polepszy odpływ wody z donicy.
Rozmnażanie: Paprocie rozmnażamy przez podział lub odsadzanie odnóżek korzeniowych. Ale można pobawić się z wysiewem zarodników.
Choroby i szkodniki: Mogą pojawić się choroby spowodowane niewłaściwą uprawą, tj. schnięcie końcówek liści, chloroza, usychanie. Przy błędach z podlewaniem może pojawić się mączniak. Jeżeli powietrze jest bardzo suche może pojawić się również tarcznik.

Fot. Jerzy Opioła, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.