Adenium arabskie (Adenium obesum)

Opis: Jest to roślina sukulentyczna i pochodzi z okolic Adenu, gdzie została odkryta. W ostatnich latach stała się dość popularna i znana pod nazwą 'róża pustyni’. W naturalnych stanowiskach możemy adenium spotkać na terenach tropikalnej Afryki. Łodygi ma grube, liście są zielone. Kwiaty występują w różnych odcieniach różu, purpury i fioletu. Kwitnie wiosną i w czasie jesieni. Jest to roślina trująca!.
Uprawa i pielęgnacja: Adenium bardzo dobrze znosi pełne nasłonecznienie. Latem najkorzystniej jest wynieść roślinę na zewnątrz, wtedy przyrosty będą większe. W półcieniu może się wyciągać w kierunku słońca. Przez okres wegetacyjny lubi mieć ciepło, lecz zimą musimy zapewnić adenium spoczynek w temperaturze około 12 stopni. Latem podlewamy obficie i co 2 tygodnie nawozimy a zimą ograniczamy podlewanie do minimum. Roślina lubi żyzną, gliniasto piaszczystą glebę. Musimy pamiętać o dobrym drenażu.
Rozmnażanie: Adenium rozmnażamy poprzez sadzonki wierzchołkowe. Możemy szczepić je na pędach oleandra, lecz pamiętajmy, że roślina wykształca charakterystyczne bulwiaste pnie tylko na własnych korzeniach (zwykłe sadzonki nie szczepione) lub, gdy wysiewamy roślinę z nasion.
Choroby i szkodniki: Roślina może być podatna na wełnowce i czerwce.

Fot. Pinus, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.