Zwartnica, Amarylis (Hippeastrum x hybridum)

Opis: Roślina cebulowa pochodząca z Ameryki Południowej. Prawidłowa nazwa tej rośliny to zwartnica. Nazwa amarylis, choć częściej słyszana, jest stosowana błędnie (odnosi się do zupełnie innego gatunku, pochodzącego z Afryki – Amaryllis belladonna). Cebulki zwartnicy mają średnicę od 5 do 12 cm. Z każdej cebulki może wyrosnąć od 2 do 7 zielonych liści oraz prosta, pusta w środku, łodyga (pęd kwiatostanowy). Na szczycie łodygi pojawia się od 2 do 4 lejkowatych, szeroko rozwartych kwiatów. W zależności od odmiany mogą one się różnić kształtem, barwą i wielkością (przeważnie mogą mieć od 10 do nawet 25 cm średnicy). Kwitnienie zwartnicy następuje po około miesiącu od zakończenia okresu spoczynku. Zazwyczaj jest to w zimie – od grudnia do lutego. Jest to wspaniała roślina doniczkowa, podczas kwitnienia doskonała jako soliter do ustawiania w miejscach wyeksponowanych. Latem można też wystawiać na taras czy do ogrodu.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne do lekko ocienionego (lekki cień przedłuża kwitnienie). Wymaga ziemi próchniczej z dodatkiem gliny (może być gotowa kompostowa ziemia doniczkowa) i dobrego drenażu (na dno doniczki dajemy warstwę keramzytu lub kamyczków). Cebulę umieszcza się w ziemi na takiej głębokości aby około 1/3 do 1/2 cebuli wystawała ponad powierzchnię gleby, w doniczkach o średnicy nieco większej od średnicy cebuli (przynajmniej 3 cm więcej). Po posadzeniu cebuli roślinę podlewamy i umieszczamy w pomieszczeniu o temp. pokojowej. Powinna zakwitnąć w ciągu około miesiąca. Regularne ale umiarkowane podlewanie (najlepiej letnią wodą) i zasilanie nawozem rozpoczynamy, gdy roślina wypuści pierwsze liście (mogą pojawić się nieco później niż kwiaty). Od sierpnia podlewanie zaczynamy ograniczać, tak aby zakończyć je do września, pozwalając roślinie wejść w stan spoczynku. Po wstępnym zasuszeniu roślin wskazane jest obcięcie liści kilka centymetrów nad cebulą i ustawienie doniczki w miejscu suchym, dość chłodnym (nie mniej niż 10°C) i zacienionym. Można też cebulę wykopać i przechować w suchym torfie. Okres spoczynku powinien trwać od października do grudnia. Pod koniec grudnia cebulę ponownie sadzimy i podlewamy.
Rozmnażanie: Zazwyczaj z cebul przybyszowych. Pamiętajmy, że nowe cebulki przybyszowe zwartnicy zakwitną nie wcześniej jak po 2 latach. Można też z nasion ale w uprawie domowej nasiona nie zawsze się zawiązują. Poza tym warto nie dopuścić do ich zawiązania się, gdyż to znacznie osłabia cebulę.
Choroby i szkodniki: Roślina nie zakwitnie, jeżeli nie przejdzie okresu spoczynku. Brak kwitnienia może być też spowodowany zbyt głębokim posadzeniem cebuli. Czerwone plamy na cebuli lub smugi na liściach oraz łamanie się łodyg kwiatowych mogą być spowodowane porażeniem przez czerwoną plamistość hipeastrum. Roślin raczej nie da się wyleczyć. Można natomiast zapobiegać porażeniu zaprawiając cebule. Szkodniki zazwyczaj nie występują. Roślinę też może dopadać szara pleśń hipeastrum.