Tygrysówka pawia (Tigridia pavonia)

Opis: Roślina cebulowa, pochodzi z Meksyku, Gwatemali i Peru. Z dużej cebuli tygrysówki wyrasta kilka pędów do 50 cm wysokości, otoczonych szablastymi liśćmi. Na każdym pędzie osadzone są 2-3 kwiaty o oryginalnej barwie i kształcie. Trzy zewnętrzne płatki są duże, szerokie a wewnętrzne krótkie, miseczkowate, pokryte plamkami różnej wielkości i różnego kształtu. U nasady płatków zewnętrznych znajduje się podobny rysunek. Barwa kwiatów może być biała, żółta, czerwona czy różowa. Każdy kwiat utrzymuje się na roślinie zaledwie jeden dzień, ale na każdej łodydze przez sześć- 8 tygodni rośnie ok. sześć nowych kwiatów. Stąd wrażenie, że tygrysówka nieprzerwanie kwitnie dwa miesiące. Kwiaty tygrysówki pawiej osiągają średnicę 10- 15 cm. Nadaje się do sadzenia wśród bylin o ciemno lub szarozielonych liściach.
Uprawa i pielęgnacja: Dobrze rośnie na glebach próchnicznych i przepuszczalnych w nasłonecznionych, ciepłych miejscach. Podczas suszy wymaga obfitego podlewania. Roślinę dokarmia się 2- 3 krotnie w ciągu lata nawozem wieloskładnikowym w dawce ok. 25 g na 1 m². Dobrze jest ziemię wokół rośliny wyściółkować torfem lub drobną korą dla ochrony przed wysychaniem i zachwaszczeniem. Roślina nie jest zimotrwała, dlatego do ogrodu wysadzamy ją po przymrozkach na głębokość 8 cm w rozstawie 15 cm. Wykopujemy ostrożnie w drugiej połowie października. Nie czyścimy z ziemi, liście obcinamy kilka centymetrów nad cebulką. Zimą cebulki tygrysówki przechowujemy w torfie w chłodnym miejscu.
Rozmnażanie: Oprócz oddzielania cebulek przybyszowych, roślinę można rozmnażać z nasion wysiewanych w kwietniu. W pierwszym roku uprawy z nasion lepiej nie dopuszczać do kwitnienia, aby nie osłabiać roślin. W następnym sezonie rośliny powinny osiągnąć obwód 5- 7 cm.
Choroby i szkodniki: Nie stwierdzono.

tygrysówka-pawia-żółta

tygrysówka-pawia-różowa

Więcej: Tygrysówka – uprawa, kwiat tygrysówki