Tulipan (Tulipa hybr. Triumph) 'Strong Gold’

Opis: Grupa powstała z połączenia tulipanów pojedynczych wczesnych z tulipanami Darwina. Zachwyca mnóstwem barw i elegancją kwiatu. Ich łodygi są sztywne i długie, a kwiaty doskonale nadają się na kwiat cięty. Tulipan „Strong Gold” to jedna z najpopularniejszych obecnie odmian tulipanów należących do grupy Triumph. Bardzo odporna na choroby, szkodniki i niskie temperatury. Jej twórcą jest holenderski hodowca Jan Ligthart. Kwiaty tulipana 'Strong Gold’ są pojedyncze, duże, o intensywnie żółtym zabarwieniu, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz kielicha. Również w tym samym kolorze są pręciki i pylniki wewnątrz kwiatu. Kwitnienie przypada na k. kwietnia i maj. Wysokość roślin to ok. 40 cm. Doskonałe na kwiat cięty oraz do posadzenia na rabaty w grupach. Może zimować w gruncie.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga ziemi przepuszczalnej, o odczynie obojętnym do zasadowego. Na glebach podmokłych mogą zagniwać cebule. Więcej wilgoci potrzebuje wiosną (rozwój kwiatów) mniej latem. Stanowisko powinno być słoneczne. Należy usuwać przekwitające kwiaty, zanim zdążą wydać nasiona. Jak większość tulipanów hybrydowych, warto jest po obeschnięciu liści wykopać cebule i pozwolić im na okres spoczynku w miejscu suchym i przewiewnym. Ponowne posadzenie powinno nastąpić jesienią, w miesiącach IX-X, na głębokość równą trzykrotnej grubości cebulki.
Rozmnażanie: Rozmnaża się przez cebulki przybyszowe. Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatów, pomaga we wzroście cebulek.
Szkodniki i choroby: Mogą się oczywiście przytrafić popularne choroby grzybowe (np. fuzarioza, szara pleśń) i wirusowe, jednak dotykają raczej słabszych egzemplarzy, gdyż odmiana z założenia jest dość odporna na choroby i szkodniki.