Tulipan (Tulipa hybr.) ‘Pieter De Leur’

Opis: Tulipan z grupy tulipanów liliokształtnych. Swoją nazwę grupa zawdzięcza kształtowi kwiatu, który jest smukły i elegancki, a płatki zakończone są szpiczasto i lekko wywijają się u góry. W pokroju przypominają lilię. Odmiana dość nowa, bo z roku 1993. Kwitnienie tulipana ‘Pieter De Leur’ przypada na k. kwietnia i maj. Płatki u tej odmiany są w kolorze intensywnej, głębokiej czerwieni. Jedynie wewnętrzne dno kielicha posiada jasne zabarwienie. Pręciki wewnątrz kwiatu mają ciemny, prawie czarny kolor i ładnie kontrastują z intensywną czerwienią płatków. Płatki jak nazwa wskazuje, są wydłużone, z charakterystycznym dla grupy spiczastym zakończeniem. Kwiaty pojawiają się na pędzie pojedynczo. Odmiana podobna do „Pretty Women”, jednak ma nieco bardziej od niej pofalowane brzegi płatków. Długość łodygi to ok. 50 cm. Ze względu na swoją wysokość, doskonałe na kwiat cięty oraz do posadzenia na rabaty w grupach. Może zimować w gruncie.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga ziemi przepuszczalnej, o odczynie obojętnym do zasadowego. Na glebach podmokłych mogą zagniwać cebule. Więcej wilgoci potrzebuje wiosną (rozwój kwiatów) mniej latem. Stanowisko koniecznie powinno być słoneczne. Ze względu na dość wysokie i delikatne łodygi, miejsce powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru. Należy usuwać przekwitające kwiaty, zanim zdążą wydać nasiona. Jak większość tulipanów hybrydowych, po obeschnięciu liści wykopujemy cebule, które następnie powinny przejść okres spoczynku w miejscu suchym i przewiewnym. Ponowne posadzenie powinno nastąpić jesienią, w miesiącach IX-X, na głębokość równą trzykrotnej grubości cebulki.
Rozmnażanie: Rozmnaża się przez cebulki przybyszowe. Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatów, pomaga we wzroście cebulek.
Choroby i szkodniki: Głównymi zagrożeniami tulipana ‘Pieter De Leur’ są choroby grzybowe(np. fuzarioza, szara pleśń) i wirusowe. Dobrą ochroną przed chorobami grzybowymi, jest zaprawianie cebul przed sadzeniem. Czasem niezbędny staje się oprysk w okresie wegetacji. Wirusy natomiast często są przenoszone przez mszyce i powodują odbarwienia liści i płatków. Walka jest dość trudna, porażone rośliny należy niszczyć. Pomocniczą rolę stanowi walka z mszycami przenoszącymi chorobę. Cebulą mogą również zagrozić nornice, traktując je jako swój zimowy posiłek.