Tulipan (Tulipa hybr.) papuzie ‘Madonna’

Opis: Tulipan z grupy tulipanów papuzich. To najefektowniejsza i najbardziej spektakularna grupa tulipanów. Charakteryzuje się wspaniałymi i dużymi kwiatami. Płatki są mocno pofałdowane i powcinane, mogą też występować w wielu barwach.  Tulipan “Madonna” kwitnie późno, bo w maju. Charakteryzuje się pięknymi, białymi płatkami, mocno pofalowanymi i powcinanymi. Zewnętrzna powierzchnia płatków delikatnie zaznaczona zielonymi smugami, wnętrze kielicha białe z żółtym słupkiem i pręcikami. Kwiat duży, ok. 15 cm. średnicy, pod koniec kwitnienia rozkłada szeroko płatki. Kwiaty pojawiają się na pędzie pojedynczo, ale są duże, mięsiste i dość ciężkie. Ta cecha powoduje, że łodygi pod ciężarem kwiatów mogą się wyginać, a czasem łamać. Aby temu zapobiec, należy tulipany papuzie osłonić przed wiatrem. Długość łodygi to ok. 50 cm. Tulipan ‘Madonna’ najlepiej prezentuje się w grupach na rabacie, ale może być też przeznaczony na kwiat cięty.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga ziemi przepuszczalnej, żyznej, o odczynie obojętnym do zasadowego. Na glebach podmokłych mogą zagniwać cebule. Więcej wilgoci potrzebuje wiosną (rozwój kwiatów) mniej latem. Stanowisko koniecznie powinno być słoneczne. Należy usuwać przekwitające kwiaty, zanim zdążą wydać nasiona. Należy usuwać przekwitające kwiaty, zanim zdążą wydać nasiona. Jak większość tulipanów hybrydowych, po obeschnięciu liści wykopujemy cebule, które następnie powinny przejść okres spoczynku w miejscu suchym i przewiewnym. Ponowne posadzenie powinno nastąpić jesienią, w miesiącach IX-X, na głębokość równą trzykrotnej grubości cebulki.
Rozmnażanie: Rozmnaża się przez cebulki przybyszowe. Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatów, pomaga we wzroście cebulek. Mimo to odmiany papuzie, posiadają raczej niewielką ilość młodych cebulek i trudniej się je rozmnaża, niż inne grupy.
Szkodniki i choroby: Głównymi zagrożeniami są choroby grzybowe(np. fuzarioza, szara pleśń) i wirusowe. Dobrą ochroną przed chorobami grzybowymi, jest zaprawianie cebul przed sadzeniem. Czasem niezbędny staje się oprysk w okresie wegetacji. Wirusy natomiast często są przenoszone przez mszyce i powodują odbarwienia liści i płatków. Walka jest dość trudna, porażone rośliny należy niszczyć. Pomocniczą rolę stanowi walka z mszycami przenoszącymi chorobę.

Więcej: Tulipan – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany