Tulipan (Tulipa hybr.) mieszańce Darwina 'Van Eijk’

Opis: Tulipan z grupy mieszańców Darwina, powstałej ze skrzyżowania tulipanów Darwina i Fosteriana. Grupa stosunkowo nowa, a charakteryzują ja klasyczne kwiaty na wysokiej, sztywnej łodydze, na ogół w jednolitym, matowym kolorze. Doskonałe na kwiat cięty. Odmiana tulipana 'Van Eijk’ powstała ze w 1995 r. posiada kwiaty pojedyncze, w ładnym, różowym kolorze. Kształt kwiatu prosty i klasyczny. Dno kwiatowe oraz słupek wewnątrz kielicha w kolorze jasnożółtym, pylniki ciemne. Kwitnienie tulipana 'Van Eijk’ przypada na k. kwietnia i maj. Wysokość roślin to ok. 50 cm. Doskonałe na kwiat cięty oraz do posadzenia na rabaty w grupach. Może zimować w gruncie.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga ziemi przepuszczalnej, o odczynie obojętnym do zasadowego. Na glebach podmokłych mogą zagniwać cebule. Więcej wilgoci potrzebuje wiosną (rozwój kwiatów) mniej latem. Stanowisko dla tulipana 'Van Eijk’ powinno być słoneczne. Należy usuwać przekwitające kwiaty, zanim zdążą wydać nasiona. Jak większość tulipanów hybrydowych, warto jest po obeschnięciu liści wykopać cebule i pozwolić im na okres spoczynku w miejscu suchym i przewiewnym. Ponowne posadzenie powinno nastąpić jesienią, w miesiącach IX-X, na głębokość równą trzykrotnej grubości cebulki.
Rozmnażanie: Rozmnaża się przez cebulki przybyszowe. Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatów, pomaga we wzroście cebulek. Grupa wytwarza dość dużo cebul potomnych, przez co dość łatwo się rozmnaża.
Szkodniki i choroby: Mogą się przytrafić popularne choroby grzybowe(np. fuzarioza, szara pleśń) i wirusowe, jednak podobnie jak tulipany grupy Triumph, grupa mieszańców Darwina jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, dlatego mogą one atakować jedynie osłabione egzemplarze (np. złymi warunkami hodowli).