Tulipan (Tulipa hybr.) grupa strzępiaste ‘Fancy Frills’

Opis: Tulipan należący do interesującej grupy strzępiastych, zwanej również Crispa. Grupa stosunkowo młoda, powstała w latach 80-ych XX w. Tulipany tej grupy były pierwotnie zaliczane do papuzich. Cechę charakterystyczną stanowią postrzępione igiełkowo brzegi kwiatów. Kwiaty duże, pojedyncze, zakwitają dość późno , charakteryzują się silnym wzrostem i są dość trwałe. Niektóre odmiany dorastają nawet do 70 cm. Odmiana tulipana „Fancy Frills” została wyhodowana w 1972r., posiada kwiaty pojedyncze, duże, w pięknym różowym kolorze. Kolor płatków nie jest jednak jednolity, od dołu biały, przechodzi u góry w piękny róż. Płatki dodatkowo zdobią białe smugi, natomiast strzępiony mocno brzeg jest biało-różowy. Wnętrze kielicha posiada białe dno kwiatowe oraz żółte pylniki i słupek. Kwitnienie tulipana ‘Fancy Frills’ przypada na k. kwietnia i maj. Dorasta do ok. 40 – 45 cm. Doskonały na kwiat cięty oraz do posadzenia na rabaty w grupach, również na terenach miejskich. Może zimować w gruncie.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga ziemi przepuszczalnej, o odczynie obojętnym do zasadowego. Na glebach podmokłych mogą zagniwać cebule. Więcej wilgoci potrzebuje wiosną (rozwój kwiatów) mniej latem. Stanowisko powinno być słoneczne. Należy usuwać przekwitające kwiaty, zanim zdążą wydać nasiona. Jak większość tulipanów hybrydowych, warto jest po obeschnięciu liści wykopać cebule i pozwolić im na okres spoczynku w miejscu suchym i przewiewnym. Ponowne posadzenie powinno nastąpić jesienią, w miesiącach IX-X, na głębokość równą trzykrotnej grubości cebulki.
Rozmnażanie: Rozmnaża się przez cebulki przybyszowe. Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatów, pomaga we wzroście cebulek. Przyrost młodych cebul jest dość duży, więc rozmnażanie nie jest trudne.
Szkodniki i choroby: Głównymi zagrożeniami są choroby grzybowe(np. fuzarioza, szara pleśń) i wirusowe. Dobrą ochroną przed chorobami grzybowymi, jest zaprawianie cebul przed sadzeniem. Czasem niezbędny staje się oprysk w okresie wegetacji. Wirusy natomiast często są przenoszone przez mszyce i powodują odbarwienia liści i płatków. Walka jest dość trudna, porażone rośliny należy niszczyć. Pomocniczą rolę stanowi walka z mszycami przenoszącymi chorobę.

Więcej: Tulipan – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany