Tulipan (Tulipa hybr.) grupa pełne wczesne ‘Monte Carlo’

Opis: Grupa do której należy ta odmiana, charakteryzuje się dużymi, pełnymi kwiatami, zawierającymi wiele płatków. Niektóre odmiany łudząco przypominają kwiaty piwonii. Pędy tulipana ‘Monte Carlo’ należą raczej do niskich, gdyż osiągają wysokość ok. 30 cm. Kwitną wcześnie, bo w kwietniu, jednak nieco dłużej niż wczesne pojedyncze. Odmiana „Monte Carlo” została wyhodowana w 1955r., posiada żółte, duże kwiaty. Również pylniki i słupek mają żółtą barwę. Podczas słonecznej pogody, bardzo mocno rozkładają płatki. Delikatnie pachną. Kwitnienie przypada na kwiecień. Dorasta do ok. 30 cm. Doskonały na rabaty w grupach, również na terenach miejskich. Nieco mniejsza wartość jako kwiat cięty. Ze względu na niedużą wysokość, nadają się również do ogrodów skalnych oraz do uprawy w pojemnikach. Może zimować w gruncie.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga ziemi przepuszczalnej, o odczynie obojętnym do zasadowego. Na glebach podmokłych mogą zagniwać cebule tulipana ‘Monte Carlo’. Więcej wilgoci potrzebuje wiosną (rozwój kwiatów) mniej latem. Stanowisko powinno być słoneczne. Należy usuwać przekwitające kwiaty, zanim zdążą wydać nasiona. Jak większość tulipanów hybrydowych, warto jest po obeschnięciu liści wykopać cebule i pozwolić im na okres spoczynku w miejscu suchym i przewiewnym. Ponowne posadzenie powinno nastąpić jesienią, w miesiącach IX-X, na głębokość równą trzykrotnej grubości cebulki.
Rozmnażanie: Rozmnaża się przez cebulki przybyszowe. Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatów, pomaga we wzroście cebulek. Przyrost młodych cebul w tej grupie, podobnie jak u tulipanów papuzich jest niewielki, więc trudniej je rozmnożyć.
Szkodniki i choroby: Głównymi zagrożeniami są choroby grzybowe(np. fuzarioza, szara pleśń) i wirusowe. Dobrą ochroną przed chorobami grzybowymi, jest zaprawianie cebul przed sadzeniem. Czasem niezbędny staje się oprysk w okresie wegetacji. Wirusy natomiast często są przenoszone przez mszyce i powodują odbarwienia liści i płatków. Walka jest dość trudna, porażone rośliny należy niszczyć. Pomocniczą rolę stanowi walka z mszycami przenoszącymi chorobę.

Więcej: Tulipan – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany