Tulipan (Tulipa hybr.) grupa pełne późne ‘Red Princes’

Opis: Grupa do której należy ta odmiana, charakteryzuje się dużymi, pełnymi kwiatami, zawierającymi wiele płatków. Niektóre odmiany łudząco przypominają kwiaty piwonii. Pędy osiągają wysokość ok. 40-50 cm. Kwitną późno, bo w maju. Płatki tulipana ‘Red Princes’ podatne są na uszkodzenia przez opady. Ponieważ są wyższe od pełnych wczesnych, pędy pod ich ciężarem mogą się wyginać i łamać. Należy więc osłaniać je przed wiatrem. Odmiana tulipana „Red Princes” została wyhodowana w 1990r., posiada krwistoczerwone, duże kwiaty, płatki dodatkowo posiadają ciemniejsze smugi. Dno kwiatowe ma barwę żółtą, natomiast pylniki są koloru czarnego. Kwitnienie przypada na maj. Pędy dorastają do ok. 45-50 cm. Doskonała na rabaty w grupach oraz jako kwiat cięty. Może zimować w gruncie.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga ziemi przepuszczalnej, o odczynie obojętnym do zasadowego. Na glebach podmokłych mogą zagniwać cebule. Więcej wilgoci potrzebuje wiosną (rozwój kwiatów) mniej latem. Stanowisko powinno być słoneczne. Należy usuwać przekwitające kwiaty, zanim zdążą wydać nasiona. Jak większość tulipanów hybrydowych, warto jest po obeschnięciu liści wykopać cebule i pozwolić im na okres spoczynku w miejscu suchym i przewiewnym. Ponowne posadzenie powinno nastąpić jesienią, w miesiącach IX-X, na głębokość równą trzykrotnej grubości cebulki.
Rozmnażanie: tulipana ‘Red Princes’ rozmnaża się przez cebulki przybyszowe. Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatów, pomaga we wzroście cebulek. Przyrost młodych cebul w tej grupie, podobnie jak u tulipanów papuzich jest niewielki, więc trudniej je rozmnożyć.
Szkodniki i choroby: Głównymi zagrożeniami są choroby grzybowe(np. fuzarioza, szara pleśń) i wirusowe. Dobrą ochroną przed chorobami grzybowymi, jest zaprawianie cebul przed sadzeniem. Czasem niezbędny staje się oprysk w okresie wegetacji. Wirusy natomiast często są przenoszone przez mszyce i powodują odbarwienia liści i płatków. Walka jest dość trudna, porażone rośliny należy niszczyć. Pomocniczą rolę stanowi walka z mszycami przenoszącymi chorobę.

Zobacz także: Tulipan – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany