Tulipan (Tulipa) 'Apricot Parrot’

Opis: Grupa tulipanów (10) – papuzie. Grupa ta uchodzi za najefektowniejszą wśród tulipanów. Kwiaty tulipana 'Apricot Parrot’ mają fantazyjnie pozwijane i postrzępione płatki w jaskrawych barwach. Odmiana tulipana 'Apricot Parrot’ ma kwiaty bladomorelowożółte z kremowym i ciemnoróżowymi oraz zielonymi smugami. Pręciki są fioletowe. Liście szarozielone, szerokolancetowate. Tulipany papuzie osiągają wysokość. 50-60 cm. Kwitnienie odbywa się w połowie maja. Przeznacza się dla nich miejsca eksponowane na rabatach lub sadzi w pojemnikach.

Wymagania: Tulipany 'Apricot Parrot’ są w pełni mrozoodporne. Aby pobudzić wyrastanie cebulek przybyszowych należy ogławiać kwiaty zaraz po ich przekwitnięciu. Wykopujemy je po całkowitym zżółknięciu i zamarciu liści. Przechowujemy do jesieni w chłodnych, przewiewnych pomieszczeniach. Najlepszy czas sadzenia dla nich to 20 września do 20 października. Głębokość sadzenia 15-20 cm (na piaszczystych, lekkich głębiej). Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, wilgotna z dodatkiem próchnicy kompostowej. Nie tolerują miejsc podmokłych. Uprawiane w pojemnikach wymagają ziemi gliniastej. Stanowisko wymagane słoneczne.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie cebulek przybyszowych, które zakwitną po kilku latach. Przyrosty cebulek w grupie tulipanów papuzich  w porównaniu roślinami z innych grup są niewielkie.

Szkodniki i choroby: Zagrażają im choroby grzybowe (szczególnie szara pleśń) i wirusowe. Mszyce roznoszą wirusa, który powoduje pstrokaciznę kwiatów tulipanów Rembrandta i papuzich. Szkodnikami są myszy polne i nornice.