Tulipan ogrodowy (Tulipa hybr.)

Opis: To popularny w ogrodach mieszańcowy gatunek rośliny cebulowej z rodziny liliowatych. Ceniony za pewne późnowiosenne kwitnienie i niewymagającą uprawę. Znanych jest ok. 100 gatunków tego zróżnicowanego rodzaju roślin oraz oraz ok. 15 000 kultywarów ogrodowych. Wyprostowane łodygi zwieńczone są zwykle jednym kwiatem ale bywają odmiany, które wydają po 2 lub 3 na łodydze. Zwykle mają po 2 lub więcej lancetowatych liści często szarozielonych u nasady łodygi i kilka mniejszych na łodydze. Cebule różnych rozmiarów przeważnie są brązowawe o spiczastych końcach. Niskie gatunki sadzimy na froncie rabaty lub na skalniakach, a wielkokwiatowe mieszańce na wielobarwnych rabatach w kompozycjach z pszonakami i niezapominajkami. Nadają się także do uprawy w pojemnikach.

Uprawa i pielęgnacja: Wszystkie tulipany ogrodowe wymagają ciężkiej, gliniastej ale przepuszczalnej z dodatkiem próchnicy gleby i suchego, gorącego okresu lata aby cebule dojrzały. Cebule mieszańców wykopujemy po zamarciu liści i przechowujemy w suchym, chłodnym miejscu. Jeśli cebule zmniejszają się należy co roku dosadzać nowe. Sadzimy je między 20 IX a 20 X na gł. 15-20 cm (w piaszczystej glebie nieco głębiej). Zbyt późno posadzone nie ukorzenią się co spowoduje opóźnienie kwitnienia.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie cebulek przybyszowych od cebul dużych mieszańców. Zaczną kwitnąć po paru latach.

Szkodniki i choroby: Zagrażają im choroby grzybowe (szara pleśń) i wirusowe. Niektóre mieszańce narażone są na atak ślimaków. Dla ochrony przed myszami warto sadzić je w plastykowych pojemnikach.