Tulipan liliokształtny (Tulipa lily ) 'Ballerina’

Opis: Ciekawa odmiana z grupy liliokształtnych. Tulipan 'Ballerina’ kwitnie w terminie kwiecień- maj. Rośnie na wysokość od 30 do 70 cm. Kwitnie na pomarańczowo w różnych odcieniach z czerwonym. Kwiaty w kształcie lilii, końcówki płatków odchylają się na boki. Liście zielone, ułożone skrętolegle. Najniższy wyrasta z cebuli, pozostałe już z łodygi. Podziemnym organem jest cebula pokryta brązową łuską. Nadaje się na rabaty mieszane, do pojemników, na gazony oraz na kwiat cięty.
Uprawa i pielęgnacja: Preferuje miejsca nasłonecznione, ale jednocześnie lubi miejsca, gdzie jest trochę chłodniej. Jeżeli rośnie w miejscach bardzo silnie nasłonecznionych przez większą część dnia, kwiaty szybciej przekwitają w więdną. Tulipan ten lubi żyzną, lekką i przepuszczalną ziemię. Nie lubi gleb bardzo ciężkich, gliniastych. Wtedy gorzej rośnie i cebule mogą być atakowane przez choroby grzybowe i pleśnie. Odmian ta jest też podatna na różne wirusy lub pstrokatości. Objawami są silnie pofałdowane liście i pstrokatość kwiatów. Ziemia musi być też głęboko spulchniona. Zadowoli się glebą obojętną. Nawozimy w czasie tworzenia pąków oraz kwitnienia, nawozami dla roślin cebulowych lub wieloskładnikowymi, aby cebule zmagazynowały potrzebną im energię na następny sezon. Przekwitłe kwiatostany wycinamy, by cebule nie marnowały energii na tworzenie nasion. Z reguły mogą rosnąc do 3 lat na tym samym miejscu, ale kwiaty drobnieją a rośliny zostawiane w ziemi są narażane na choroby. Lepiej jest wykopywać co roku cebule, ponieważ ochronimy cebule przed szkodnikami i chorobami, a i kwiaty są wtedy większe jeżeli corocznie wykopujemy cebulki. Wykopujemy, gdy połowa liści jest już zżółknięta i zwiędnięta. Z reguły jest to przełom czerwca i lipca. Cebule po wykopaniu suszymy w przewiewnym miejscu, po jakimś czasie doglądamy cebule, usuwamy uschnięte resztki korzeni i ziemię. Zdrowe cebule tulipana 'Ballerina’ przechowujemy w suchych trocinach, torfie. Sadzimy na głębokość 10- 12 cm (głębokość jest równa, trzem wysokościom sadzonej cebuli) we wrześniu lub październiku. Im wcześniej tym lepiej ukorzenią się nasze cebule i lepiej przetrwają zimę.
Rozmnażanie: Rozmnażamy za pomocą oddzielania cebulek przybyszowych od matczynej cebuli. Sadzimy je tak samo jak dorosłe cebule tylko znacznie płycej, na około 4-6 cm.
Choroby i szkodniki: Tulipan 'Ballerina’ jest wrażliwy na choroby grzybowe oraz wirusy.