Tulipan hageri (Tulipa hageri)

Opis: Należy do grupy tulipanów objętych wspólną nazwą gatunki botaniczne i inne. Wysokość osiąga do 10-30 cm. Kwitnie od kwietnia do maja. Na pędzie wyrasta 1 do 4 kwiatów o długości 3-6 cm. Są one zwężone u podstawy z owalnymi ciemnoczerwonymi płatkami, podbarwione zielono na zewnątrz. Tulipany hageri najlepiej wyglądają posadzone w małych grupach. Sadzić je możemy w ogródkach skalnych, na skrajach rabat lub trawniku, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Uprawa i pielęgnacja: Gatunek łatwy w uprawie, nie wymaga corocznego wysadzania. Terminem sadzenia tulipana hageri jest sierpień-wrzesień. Głębokość sadzenia – 5 cm. Gleba może być każda, przepuszczalna, wilgotna w czasie kwitnienia, a sucha latem. Stanowisko musi być w pełni słoneczne bo tylko na takim będą obficie kwitnąć. Kwiaty usuwamy gdy tylko opadną ich działki. Pędy i liście pozostawiamy aż zżółkną. Trawnik można kosić gdy zakończą wegetację.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie cebulek przybyszowych. Można z nasion ale zakwitają dopiero po ok. 7 latach.

Szkodniki i choroby: Tulipany z grupy botanicznych rzadko są atakowane przez choroby ale dużym zagrożeniem dla nich są nornice, które zjadają lub uszkadzają ich cebule.