Szafran wiosenny (Crocus vernus)

Opis: Bulwiasta roślina pięknie kwitnąca wczesną wiosną, w zależności od odmiany kwiaty – żółte, białe lub fioletowe. Kwitną wiosną w marcu – kwietniu, osiągają 10-20 cm wysokości. Bulwy krokusów (potocznie zwane cebulkami) są jednoroczne. Pod koniec wiosny bulwa krokusa zamiera, tworząc do kilku bulw przybyszowych. Krokusy kwitną jeszcze przed rozwojem liści. Liście są przeważnie wąskie, rynienkowate, po kilka pojawiają się po kwitnieniu. W okresie letnim krokusy przechodzą w okres spoczynku, ich liście zasychają pod koniec wiosny lub na początku lata, kiedy rośliny wchodzą w stan spoczynku. Okres kiedy są ulistnione jest bardzo ważny, bo w tym czasie gromadzą energię a wokół zamierającej bulwy matczynej, tworzą się nowe bulwy przybyszowe. Krokusy (szafran wiosenny) najlepiej jest sadzić na rabacie wraz z innymi roślinami cebulowymi lub pod drzewami i krzewami. W takich warunkach, w ciągu kilku lat z jednej matczynej bulwy tworzy się grupa kilku bulw przybyszowych i coraz większa kępa pięknie kwitnących krokusów. Nie jest korzystna uprawa krokusów na trawniku, ponieważ podczas koszenia trawy liście będą uszkadzane a bulwy będą coraz słabsze, kwiaty mniejsze, aż w końcu krokusy zanikną. Należałoby wstrzymać się z koszeniem trawnika w miejscu posadzenia krokusów, do momentu zasychania liści. Szafrany wiosenne w naturze są roślinami chronionymi.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne, podłoża przepuszczalne, próchniczne, o lekko kwaśnym odczynie, umiarkowanie wilgotne.
Rozmnażanie: Wegetatywne przez podział bulw. W tym celu bulwy wykopuje się po przejściu roślin w okres spoczynku. Bulwy przybyszowe należy oddzielić i przechowywać w suchym miejscu do września, kiedy to wysadzamy je do gleby na głębokość do 10 cm.
Choroby i szkodniki: Mogą być porażane przez szarą pleśń, rdzę. Aby uniknąć chorób należy cebule, zapobiegawczo, przed posadzeniem moczyć przez 15 min. w odpowiednich preparatach grzybobójczych i owadobójczych.

Więcej: Szafran, krokus – uprawa i pielęgnacja, sadzenie cebulek