Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) 'Lutea’

Opis: syn. korona cesarska. Gatunek rośliny cebulowej należący do rodziny liliowatych. W ogrodzie wyróżnia się ona imponującymi, potężnymi kwiatami, które dźwiga wysoko ponad bujnymi liśćmi na długich, sztywnych pędach o wys. do 1 m. Kwiatostany szachownicy cesarskiej składają się z pierścienia dużych, dzwonkowatych, żółtych u odmiany 'Lutea’, kwiatów, które wieńczy kępa liści przykwiatowych przypominających wierzchołek ananasa. Kwitną w kwietniu-maju. Ich zapach uważa się za nieprzyjemny. W dolnej połowie pędów wyrastają błyszczące, jasnozielone liście.

Wymagania: Korona cesarska 'Lutea’ najlepiej rośnie na żyznych, lecz przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach i słonecznych stanowiskach. W przypadku długo utrzymującej się wilgoci jej cebule mogą gnić, dlatego też wybieramy na rabatach miejsca nieco podwyższone aby woda z opadów mogła swobodnie odpływać. Duże cebule sadzimy lekko pochylone, (aby woda nie zbierała się w środkowym zagłębieniu) obsypując piaskiem, na głębokość co najmniej 20 cm, w sierpniu aby mogły dobrze się ukorzenić przed nastaniem zimy. Przed przymrozkami okrywamy je grubą warstwą suchych liści.

Rozmnażanie: Co 4 lata oddzielamy łuski i natychmiast sadzimy w innym miejscu do ziemi składającej się z przesianej próchnicy i piasku. Zimą dokładnie je okrywamy.

Szkodniki i choroby: Na szachownicach mogą żerować pomrowy.

Więcej o uprawie i możliwościach zastosowania tej rośliny we wpisie na blogu poradnika ogrodniczego: Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis)

Więcej: Szachownica cesarska – uprawa i sadzenie cebulek