Sparaksis (Sparaxis tricolor)

Opis:Roślina bulwiasta, która pochodzi z Afryki Południowo Zachodniej. Sparaksis jest najczęściej sprzedawany jako mieszanka kolorów. Dorasta do wysokości 40 – 60  cm. Ich liście są wąskie i mieczowate, rosną do góry. Kwiaty pojawiają się późną wiosną i wczesnym latem. Mają średnicę 2,5 cm. Umiejscowione są na cienkich pędach, na których może znajdować się od 1 do 9 kwiatów (zazwyczaj jest ich 5). Kwiaty przyjmują różne kolory (od białego poprzez żółty, fioletowy do czerwonego), które kontrastują z dnem kwiatowym. Dno kwiatowe jest dwukolorowe brązowo – żółtym (kolor brązowy tworzy obrączkę dzielącą pozostałe barwy). Roślina kwitnie przez 3 tygodnie. Sparaksis kwitnie obficiej gdy wiosna jest chłodna i mokra.
Uprawa i pielęgnacja: Gleba przepuszczalna. Stanowisko w pełni słoneczne. Roślina nie zimuje w gruncie, więc po skończeniu kwitnienia i zaschnięciu liści bulwy należy wykopać i przechować w temperaturze 5-10ºC.
Rozmnażanie: Poprzez oddzielanie i sadzenie bulw przybyszowych.
Choroby i szkodniki: Mogą być porażane przez szarą pleśń. Ponadto podgryzać je mogą nornice rudą i zające, które potrafią podgryzać liście tych roślin.