Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)

Opis: Inne nazwy – gładysz, śnieguła, śniegułka, śnieżyca i przebiśnieg. Popularna w ogrodach wczesnowiosenna bylina z rodziny amarylkowatych. W naturze zasiedla wilgotne, wielogatunkowe lasy liściaste, zarośla i łąki. Tworzy duże kępy wysokości 15-30 cm. Zwykle dwa liście przyziemne niebieskozielone, równowąskie szerokości 4-10 mm okalają jednokwiatową łodygę . Pachnące, śnieżnobiałe, wiszące kwiaty o długości 6-20 mm składają się z nierównych listków okwiatu. Zielona plamka na działkach okwiatu pachnie mocniej niż pozostałe części kwiatu i wskazuje zapylającym owadom drogę do miodników. Przebiśnieg kwitnie w lutym-marcu. Zastosowanie na skalniakach, w ogrodach, parkach, na cmentarzach i trawnikach. Roślina lecznicza.

Uprawa i pielęgnacja: Przebiśniegi dobrze rosną w przepuszczalnej, próchnicznej, żyznej i wapiennej glebie, w czasie wzrostu koniecznie bardzo wilgotnej. Sadzimy je w małych grupach pod okapem filtrujących światło drzew lub krzewów. Są odporne na mróz.

Rozmnażanie: Przez odejmowanie i sadzenie cebulek przybyszowych wczesną jesienią. Innym terminem dzielenia kęp jest czas po przekwitnięciu. Możliwe jest rozmnażanie z nasion.

Szkodniki i choroby: Przebiśniegi atakowane są przez węgorka niszczyka, pobrygę cebularza. Z chorób szara pleśń i rozmaite zgnilizny.

Więcej: Przebiśnieg, śnieżyczka – uprawa, kwitnienie, sadzenie cebulek