Psiząb (Erythronium hybrida) ‘Pagoda’

Opis: Prezentowana odmiana to mieszaniec powstały przez skrzyżowanie dwóch gatunków występujących naturalnie na terenie Stanów Zjednoczonych wyhodowany w połowie dwudziestego wieku. Wiosną z dużych wydłużonych cebul wyrastają okazałe liście pokryte siateczka nerwów oraz brązowymi plamami. Tuż po nich pojawiają się kwiatostany około 35 cm wysokości dźwigające na szczycie kilka dużych turbanowych kwiatów o żółtych płatkach oraz brązowym pierścieniu w ich centrum. Kwitnienie psizębu ‘Pagoda’ przypada na kwiecień i czasem może się przedłużyć aż do połowy maja. Po kwitnieniu część nadziemna szybko zamiera.
Uprawa i pielęgnacja: Typowa, mało wymagająca roślina przeznaczona na półcieniste partie rabat pod okapem większych krzewów lub drzew. W czasie wegetacji wymaga wilgotnej, żyznej gleby o kwaśnym odczynie. W czasie spoczynku wskazane lekkie osuszenie podłoża. Ponieważ psizab ‘Pagoda’ zamiera krótko po kwitnieniu warto miejsca, w którym rośnie oznaczyć oraz obsadzić dodatkowo roślinami rozwijającymi się dopiero w połowie wiosny.
Rozmnażanie: Przez wysiew nasion jeśli rośliny je zawiążą lub oddzielanie cebul potomnych w okresie spoczynku letniego.
Choroby i szkodniki: Roślina może być uprawiana praktycznie w każdym ogrodzie oczywiście przy zachowaniu podstawowych wymagań względem stanowiska.

psizab Pagoda