Narcyz (Narcissus) 'Tete-a-Tete’

Opis: Narcyz 'Tete-a-Tete’ należy do grupy 6 narcyzów, zwanej mieszańcami Cyclamineus. Ta karłowata odmiana na pędach o wysokości 15-20 cm tworzy 1-3 kwiatów o średnicy ok. 6 cm. Kwiaty mają złote płatki i żółtopomarańczowy przykoronek. Są lekko zwisłe, kwitną obficie w marcu-kwietniu. Niebieskawozielone liście są szerokie do 2 cm. Narcyzy miniaturowe pasują do małych ogródków gdzie tworzą w niewielkich grupach barwne plamy. Najbardziej naturalnych dla nich stanowiskiem są ogrody skalne. Odmiana 'Tete-a-Tete’ wyróżniona jest brytyjską nagrodą Award of Garden Merit, za szczególne walory ogrodowe. Mieszańce Cyclamineus mają cechy gatunku rodzicielskiego N. cyclamineus i zwykle na każdym pędzie tworzą 1 kwiat o mocno odgiętych płatkach. Osadzony jest on na krótkiej szyjce zwanej pedicelem, pod ostrym kątem do pędu. Zwykle mieszańce te kwitną wcześnie.

Uprawa i pielęgnacja: Dla tych narcyzów najlepsze jest stanowisko w pełnym słońcu lub półcieniu. Podłoże powinno być zasobne, przepuszczalne, wilgotne lecz nie podmokłe. W letnim czasie może być suche. Po kwitnieniu należy pozostawić ich liście do zżółknięcia. Aby zapewnić obfite kwitnienie co 3-5 lat należy podzielić cebule. Sadzi się je we wrześniu na głębokość 10 cm w rozstawie 10-15 cm. Do gleby dodajemy kompost lub wióry rogowe.

Rozmnażanie: Oddzielamy cebulki przybyszowe zaraz po wykopaniu cebul lub tuż przed wysadzeniem do gruntu wczesną jesienią.

Szkodniki i choroby: Odmiana narcyza 'Tete-a-Tete’ jest podatna na wirusy. Szerokie, wgłębione, jasnozielone lub białe paski na liściach informują o żółtej smugowatości, chorobie wirusowej przenoszonej przez nicienie korzeniowe. Szkodnikiem najgroźniejszym jest węgorek niszczyk. Narcyzy atakuje czasami szara pleśń narcyza i zgnilizna podstawy cebul (fuzarioza).