Narcyz (Narcissus) 'Salome’

Opis: Odmiana narcyza 'Salome’ należy do grupy 2 narcyzów zwanej wielkoprzykoronkowymi. Ma trwałe kwiaty, średnicy ok. 8 cm, o szerokich, zaokrąglonych mlecznobiałych płatkach i długim, moreloworóżowym, kloszowatym przykoronku. Brzeg trąbki lekko kędzierzawy o złotym odcieniu. Odmiana średniopóźna, kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia-maja. Wysokość rośliny 30-45 cm. Narcyzy wielkoprzykoronkowe mają na pędzie po jednym kwiecie o szeroko rozchylonym przykoronku, dłuższym od jednej trzeciej długości płatków ale zawsze krótszym od nich. Znajdują wszechstronne zastosowanie w ogrodzie, sadzić je możemy na rabatach bylinowych wśród innych cebulowych, przy ścieżkach, pod krzewami, na trawnikach oraz w skrzynkach i donicach. Są doskonałe do wazonów lecz powinny w nich stać same bez innych kwiatów bo wydzielają szkodliwe substancje.

Wymagania: 'Salome’ jest mało odporna na deszcz i wiatr. Dla narcyzów wielkoprzykoronkowych najlepsze jest stanowisko w pełnym słońcu lub półcieniu.. Odmiany różowe preferują miejsca zacienione, osłonięte od południa. Podłoże dla narcyzów 'Salome’ powinno być zasobne, przepuszczalne, wilgotne lecz nie podmokłe. W letnim czasie może być suche. Po kwitnieniu należy pozostawić ich liście do zżółknięcia. Sadzi się je we wrześniu na głębokość 10-20 cm w rozstawie 10-20 cm. Do gleby dodajemy kompost lub wióry rogowe.

Rozmnażanie: Oddzielamy cebulki przybyszowe zaraz po wykopaniu cebul lub tuz przed wysadzeniem do gruntu wczesną jesienią.

Szkodniki i choroby: Szerokie, wgłębione, jasnozielone lub białe paski na liściach informują nas o żółtej smugowatości, chorobie wirusowej przenoszonej przez nicienie korzeniowe. Szkodnikiem najgroźniejszym jest węgorek niszczyk. Rośliny atakuje czasami szara pleśń narcyza i zgnilizna podstawy cebul (fuzarioza).

Więcej: Narcyz – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany