Narcyz (Narcissus) 'Rip van Winkle’

Opis: syn. Narcissus minor ssp.pumilus 'Plenus’, Narcissus pumilus 'Plenus’. Narcyz 'Rip van Winkle’ należy do grupy 4 zwanej narcyzami pełnymi. W uprawie od XIX w. Ta niska odmiana na pędzie o wysokości 15 cm tworzy kwiaty z gęsto ułożonych płatków, płaskich, zwężających się ku obwodowi. Są zielonkawocytrynowe, o wygiętych wierzchołkach, średnicy ok. 5 cm. Kwitną wcześnie, w zależności od pogody w marcu-kwietniu. Możemy je sadzić na rabatach bylinowych wśród innych, wczesnych cebulowych lub na trawnikach. Sekcję narcyzów pełnych charakteryzuje zwielokrotniona liczba płatków lub przykoronków. Na każdym pędzie zakwita jeden lub więcej kwiatów. Dorastają przeważnie do wysokości 40-60 cm choć bywają wśród nich niższe jak opisywana odmiana.

Wymagania: Narcyzy 'Rip van Winkle’, pełne nadają się przede wszystkim do pędzenia. Sadzone w kępach ciężkie kwiaty zginają łodygi,  powodując ich łamanie, zwłaszcza w czasie deszczowej pogody. Najlepsze jest dla nich stanowisko w pełnym słońcu   Podłoże powinno być zasobne, przepuszczalne, wilgotne lecz nie podmokłe. Latem może być suche. Po kwitnieniu szybko usuwamy łodyżki, a liście pozostawiamy  do zżółknięcia. Aby zapewnić obfite kwitnienie co 3-5 lat należy podzielić cebule. Sadzi się je we wrześniu na głębokość 10 cm w rozstawie 10-15 cm. Do gleby dodajemy kompost lub wióry rogowe.

Rozmnażanie: Oddzielamy cebulki przybyszowe zaraz po wykopaniu cebul lub tuż przed wysadzeniem do gruntu wczesną jesienią.

Szkodniki i choroby: Szerokie, wgłębione, jasnozielone lub białe paski na liściach informują o żółtej smugowatości, chorobie wirusowej przenoszonej przez nicienie korzeniowe. Szkodnikiem najgroźniejszym jest węgorek niszczyk., a  z innych często występuje pobzyga cebularz. Narcyzy atakuje czasami szara pleśń narcyza i zgnilizna podstawy cebul (fuzarioza).