Narcyz (Narcissus) 'Orangery’

Opis: Odmiana należy do grupy 11, narcyzów o rozszczepionym przykoronku. Rozszczepione przykoronki kwiatów tej grupy wyglądają jakby były pełne. Narcyz 'Orangery’ ma białe płatki korony i mocno pomarańczowy, stosunkowo krótki, kędzierzawy przykoronek. Lekko zwisłe kwiaty pojawiają się w kwietniu-maju. Narcyzy z grupy o rozszczepionym przykoronku mają kwiaty umieszczone zwykle pojedynczo na pędzie. Przykoronki rozszczepione więcej niż do połowy jego długości. Brzegi rozszczepionego przykoronka leżą na płatkach i mogą być kędzierzawe. Tworzą one barwną, wewnętrzną płaszczyznę. Można je uprawiać na rabatach z innymi kwiatami wiosny, wśród krzewów i na trawnikach.

Uprawa i pielęgnacja: Dla narcyzów o rozszczepionym przykoronku najlepsze jest stanowisko w pełnym słońcu. Podłoże powinno być zasobne, przepuszczalne, wilgotne lecz nie podmokłe. W letnim czasie może być suche. Po kwitnieniu należy pozostawić ich liście do zżółknięcia. Sadzi się je we wrześniu na głębokość 10-20 cm w rozstawie 10-20 cm. Do gleby dodajemy kompost lub wióry rogowe.

Rozmnażanie: Oddzielamy cebulki przybyszowe zaraz po wykopaniu cebul lub tuz przed wysadzeniem do gruntu wczesną jesienią.

Szkodniki i choroby: Szerokie, wgłębione, jasnozielone lub białe paski na liściach informują nas o żółtej smugowatości, chorobie wirusowej przenoszonej przez nicienie korzeniowe. Szkodnikiem najgroźniejszym jest roztocz narcyzowy, węgorek niszczyk,. Narcyza 'Orangery’ atakuje czasami szara pleśń narcyza i zgnilizna podstawy cebul (fuzarioza).

Zobacz również: Narcyz – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany