Narcyz (Narcissus) 'Ice Follies’

Opis: Odmiana należy do grupy 2. narcyzów zwanej wielkoprzykoronkowymi. Ma kremowobiałe, okrągławe płatki wokół podpalanych, cytrynowożółtych, bardzo szerokich przykoronków, które stopniowo blakną na kremowo. Średnica kwiatu ok. 10 cm. Wysokość rośliny do 45 cm. Zaliczany jest do wcześnie kwitnących, od początku kwietnia, narcyzów (Early Flowering Daffodils). Narcyzy wielko przykoronkowe mają na pędzie po jednym kwiecie o szeroko rozchylonym przykoronku, dłuższym od jednej trzeciej długości płatków ale zawsze krótszym od nich. Znajdują wszechstronne zastosowanie w ogrodzie, sadzić je możemy na rabatach bylinowych wśród innych cebulowych, przy ścieżkach, pod krzewami, na trawnikach oraz w skrzynkach i donicach. Są doskonałe do wazonów lecz powinny w nich stać same bez innych kwiatów bo wydzielają szkodliwe substancje.

Uprawa i pielęgnacja: Płatki narcyza 'Ice Follies’ są mało odporne na działanie wiatru i deszczu. Dla narcyzów wielko przykoronkowych najlepsze jest stanowisko w pełnym słońcu lub półcieniu. Odmiany różowe preferują miejsca zacienione, osłonięte od południa. Podłoże powinno być zasobne, przepuszczalne, wilgotne lecz nie podmokłe. W letnim czasie może być suche. Po kwitnieniu należy pozostawić ich liście do zżółknięcia. Sadzi się je we wrześniu na głębokość 10-20 cm w rozstawie 10-20 cm. Do gleby dodajemy kompost lub wióry rogowe.

Rozmnażanie: Oddzielamy cebulki przybyszowe zaraz po wykopaniu cebul lub tuz przed wysadzeniem do gruntu wczesną jesienią.

Szkodniki i choroby: Szerokie, wgłębione, jasnozielone lub białe paski na liściach informują nas o żółtej smugowatości, chorobie wirusowej przenoszonej przez nicienie korzeniowe. Szkodnikiem najgroźniejszym jest węgorek niszczyk. Narcyza 'Ice Follies’ atakuje czasami szara pleśń narcyza i zgnilizna podstawy cebul (fuzarioza).