Narcyz (Narcissus) 'Hoopoe’

Opis: Odmiana z grupy 8 narcyzów, zwanej mieszańcami tazetta. Na grubym pędzie pojawia się 2-3 kwiatów Płatki są żółte, niemal okrągłe, a przykoronek mały ok. 1,5 cm średnicy, intensywnie pomarańczowy. Kwitną w kwietniu-maju. Wysokość ok. 30 cm. Mieszańce tazetta przypominają Narcissus tazetta. Kwiaty narcyza 'Hoopoe’ są przyjemnie pachnące u odmian drobnokwiatowych, zwykle jest to kiść 12 lub więcej; u odmian wielkokwiatowych pojawia się 3-4 kwiatów na pędzie. Mają małe, często prostoboczne przykoronki i szerokie najczęściej spiczaste płatki. Kwitną w połowie wiosny. Można je uprawiać w doniczkach na kwitnienie w połowie zimy, na rabatach z innymi kwiatami wiosny, wśród krzewów i na trawnikach. Mieszańce te są mniej mrozoodporne od innych narcyzów.

Uprawa i pielęgnacja: Dla mieszańców tazetta najlepsze jest stanowisko w pełnym słońcu lub półcieniu. Podłoże powinno być zasobne, przepuszczalne, wilgotne lecz nie podmokłe. W letnim czasie może być suche. Po kwitnieniu narcyza 'Hoopoe’ należy pozostawić ich liście do zżółknięcia. Sadzi się je we wrześniu na głębokość 10-20 cm w rozstawie 10-20 cm. Do gleby dodajemy kompost lub wióry rogowe.

Rozmnażanie: Oddzielamy cebulki przybyszowe zaraz po wykopaniu cebul lub tuz przed wysadzeniem do gruntu wczesną jesienią.

Szkodniki i choroby: Szerokie, wgłębione, jasnozielone lub białe paski na liściach informują nas o żółtej smugowatości, chorobie wirusowej przenoszonej przez nicienie korzeniowe. Szkodnikiem najgroźniejszym jest węgorek niszczyk. Rośliny atakuje czasami szara pleśń narcyza i zgnilizna podstawy cebul (fuzarioza).