Narcyz (Narcissus) 'February Gold’

Opis: Należy do grupy 6 narcyzów zwanej mieszańcami Cyclamineus. Ta niska odmiana na pędzie o wysokości 30 cm tworzy 1 trwały kwiat. Kwiaty mają złotożółte płatki i długi, fryzowany, nieco ciemniejszy przykoronek. Kwitną w zależności od pogody w lutym-marcu. Możemy je sadzić na rabatach bylinowych wśród innych, wczesnych cebulowych, przy ścieżkach, pod krzewami, na trawnikach. Odmiana 'February Gold’ wyróżniona jest brytyjską nagrodą Award of Garden Merit, za szczególne walory ogrodowe. Mieszańce Cyclamineus mają cechy gatunku rodzicielskiego N. cyclamineus i zwykle na każdym pędzie tworzą 1 kwiat o mocno odgiętych płatkach. Osadzony jest on na krótkiej szyjce zwanej pedicelem, pod ostrym kątem do pędu. Na ogół mieszańce te kwitną wcześnie.

Uprawa i pielęgnacja: Dla narcyzów 'February Gold’ najlepsze jest stanowisko w pełnym słońcu lub półcieniu. Podłoże powinno być zasobne, przepuszczalne, wilgotne lecz nie podmokłe. Latem może być suche. Po kwitnieniu należy pozostawić ich liście do zżółknięcia. Aby zapewnić obfite kwitnienie co 3-5 lat należy podzielić cebule. Sadzi się je we wrześniu na głębokość 10 cm w rozstawie 10-15 cm. Do gleby dodajemy kompost lub wióry rogowe.

Rozmnażanie: Oddzielamy cebulki przybyszowe zaraz po wykopaniu cebul lub tuż przed wysadzeniem do gruntu wczesną jesienią.

Szkodniki i choroby: Szerokie, wgłębione, jasnozielone lub białe paski na liściach informują o żółtej smugowatości, chorobie wirusowej przenoszonej przez nicienie korzeniowe. Szkodnikiem najgroźniejszym jest węgorek niszczyk lub roztocz narcyzowy. Narcyzy atakuje czasami szara pleśń narcyza i zgnilizna podstawy cebul (fuzarioza).