Narcyz (Narcissus) 'Dutch Master’

Opis: Narcyz 'Dutch Master’ należy do 1 grupy narcyzów zwanych trąbkowymi. Ma złociste, szerokie, gładkie płatki i nieco ciemniejszy, żółty przykoronek z pięknie wywiniętym falbaniastym brzegiem. Odmiana średniowczesna; kwitnie zwykle od połowy kwietnia. Wysokość rośliny 45 cm. Narcyzy trąbkowe wyróżniają się spośród innych grup narcyzów długością przykoronka, który jest co najmniej tak samo długi jak płatki korony. Są kwiatami odpornymi, bardzo żywotnymi i z biegiem czasu rozrastają się w duże kolonie. Kwitną od marca do maja. Ich podstawowym kolorem jest jasnożółty ale są też odmiany białe lub dwubarwne, z białymi, pomarańczowymi lub różowymi płatkami korony. Sadzić je możemy na rabatach bylinowych wśród innych cebulowych, przy alejkach i w ogrodach naturalistycznych. Nadają się do ścinania do wazonów (tylko pędy bez liści) lecz powinny w nich stać same bez innych kwiatów bo wydzielają szkodliwe substancje.

Uprawa i pielęgnacja: Jest to jedna z najbardziej żywotnych odmian, często sadzonych w ogrodach. Dla narcyzów 'Dutch Master’- trąbkowych najlepsze jest słońce wiosną, a półcień latem. We wczesnym okresie wegetacji podłoże powinno być wilgotne lecz nie podmokłe, a w letnim czasie może być suche. Po kwitnieniu należy pozostawić ich liście do zżółknięcia. Sadzi się je w sierpniu- wrześniu na głębokość 10-20 cm w rozstawie 10-20 cm. Do gleby dodajemy kompost lub wióry rogowe.

Rozmnażanie: Gatunki i odmiany botaniczne narcyzów można rozmnażać z nasion, wczesnym latem w inspekcie ale zakwitają dopiero po 7 latach. Prostszy sposób to oddzielenie cebulek przybyszowych po wykopaniu cebul i posadzenie ich w gruncie wczesną jesienią.

Szkodniki i choroby: Te żywotne narcyzy odporne są na choroby i zmienne warunki pogodowe. Zahamowanie wzrostu i kwitnienia oraz żółknięcie liści może być oznaką porażenia przez pobzyga cebularza, którego larwy żerują we wnętrzu cebul. Wszystkie porażone rośliny należy wykopać i zniszczyć.