Mieczyk wielkokwiatowy (Gladiolus hybridus) 'Red Matador’

Opis: Jest to bardzo rozpowszechniona odmiana w sprzedaży, dzięki swoim czerwonym kwiatom. Mieczyk wielkokwiatowy 'Red Matador’ to odmiana idealnie nadająca się na kwiat cięty. Jest to roślina cebulowa należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Mieczyki wykształcają zielone, mieczowate liście wyrastające wachlarzowato z bulwo cebuli. Są proste, dość szerokie (od 1,5 do 2,5 cm) i długie. Odmiana 'Red Matador’ osiąga do 130 cm wysokości. Kwitnie od lipca do sierpnia. Okres ten może się przedłużyć w zależności od terminu posadzenia cebul mieczyka. Kwiaty są duże, w odcieniu czerwieni i wyrastają na kłosowatej łodydze. Nie są to rośliny mrozoodporne.
Uprawa i pielęgnacja: Mieczyki wymagają gleby bardzo żyznych, wilgotnych i dość luźnych. Wtedy same rośliny wyrastają dorodniejsze a kwiaty są odpowiedniej wielkości. Oczywiście na przeciętnej glebie ogrodowej również wyrosną i zakwitną. Ważne by podłoże było stale wilgotne. Na glebach suchych mogą nie kwitnąć. Stanowisko dla mieczyka 'Red Matador’ powinno być słoneczne. W cieniu nie zakwitnie- wykształcą się jedynie liście. Warto tą odmianę posadzić w osłoniętym miejscu by nie przewracała się od wiatru. Gdy tylko zauważymy pęd kwiatostanowy wyłaniający się z liści warto roślinę systematycznie nawozić nawozem dla roślin kwitnących. W czasie suszy mieczyki 'Red Matador’ podlewamy.
Bulwy mieczyków sadzimy na początku maja na głębokość 10 cm. Możemy również opóźnić sadzenie do końca maja, wtedy rośliny zakwitną nam później. Po umieszczeniu bulw w dołku, zasypujemy je ziemią a miejsce posadzenia podlewamy. Po skończonej wegetacji przez mieczyki, gdy tylko widzimy że liście żółkną bulwy wykopujemy a pęd przycinamy do około 5 cm. Tak przygotowane ulwy suszymy. Gdy całkowicie zaschną oczyszczamy je i przechowujemy w suchym miejscu (może być to pudełko z trocinami) w niezbyt zimnej piwnicy, garażu. Ważne by temperatura nie spadała poniżej 5 stopni.
Rozmnażanie: Mieczyka wielkokwiatowego 'Red Matador’ rozmnażamy przez oddzielenie małych bulwek przy wykopywaniu jesiennym. Przechowujemy je tak samo jak dorosłe bulwy. Sadzimy nieco płycej (5- 6cm) i hodujemy przez około 3 lata, aż zakwitną.
Choroby i szkodniki: Mieczyki wrażliwe są na szarą pleśń (szczególnie bulwy), gdy temperatura przechowywania jest zbyt niska a wilgotność zbyt wysoka. Groźną chorobą jest też zgnilizna łodyg i liści, która atakuje gdy mamy ciepłe i wilgotne lata. Gdy tylko zauważymy podsychające liście lub usychające środki liści natychmiast należy wykopać bulwy i rośliny spalić. Przy większych uprawach trzeba podłoże opryskać preparatem grzybobójczym. Na zbyt suchych stanowiskach może pojawić się na liściach wciornastek.