Mieczyk (Gladiolus) 'Priscilla’

Opis: inna nazwa – gladiola. Mieczyki to bulwiaste rośliny, w większości, mieszańce nie są odporne na mróz i bulwy należy jesienią wykopywać. Posadzone na mieszanych rabatach w nieregularnych kępach tworzą subtelne akcenty. Odmiana 'Priscilla’ cechuje się dużymi, białymi kwiatami z różowym rumieńcem, mocniejszym na brzegach pomarszczonych płatków i żółtą gardzielą. Mieczyk 'Priscilla’ kwitnie od lipca do września. Roślina dorasta do 150 cm wysokości i wymaga podwiązywania. Dekoracyjne są też mieczowate liście, ułożone płasko na wysokim pędzie tej niezwykle atrakcyjnej rośliny.

Uprawa i pielęgnacja: Umieszczamy je w rozstawie 40 cm na osłoniętym stanowisku, w pełni słonecznym. Bulwy sadzimy na warstwie piasku, głębokości 10-15 cm, w dobrze zdrenowanej glebie, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Wskazany jest dodatek naturalnego nawozu, np. kompostu. Przed posadzeniem warto jest zanurzyć bulwy w środku grzybobójczym. Po kwitnieniu (w połowie jesieni) wykopujemy bulwy mieczyka 'Priscilla’, czyścimy je, oddzielamy cebule przybyszowe i przechowujemy w chłodnym, suchym pomieszczeniu. Te zwykle podatne na złamania rośliny należy podwiązywać.

Rozmnażanie: Mieczyki rozmnożone z bulw następczych mogą zakwitnąć po 2-3 latach. Wysiane z nasion gladiole zwykle nie powtarzają cech rośliny rodzicielskiej.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników należy wymienić wciornastki, mszyce, węgorka niszczyka i larwy komarnic. Z chorób atakuje bulwy grzyb, który powoduje zgniliznę pędzlakowatą, a liście może uszkadzać parch bulw i zgnilizna podstawy łodyg oraz zgorzel.

Więcej: Mieczyk, gladiola – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany