Mieczyk (Gladiolus) 'Morning Gold’

Opis: inna nazwa – gladiola. Mieczyki to bulwiaste rośliny, w większości mieszańców nie są odporne na mróz i bulwy należy jesienią wykopywać. Posadzone na mieszanych rabatach w nieregularnych kępach tworzą subtelne akcenty. Odmiana mieczyka 'Morning Gold’ odznacza się efektownymi, lejkowatymi, żółtymi kwiatami. Kwitnie od lipca do września. Roślina dorasta do 120 cm wysokości i wymaga podwiązywania. Dekoracyjne są też mieczowate liście, ułożone płasko na wysokim pędzie tej niezwykle atrakcyjnej rośliny.

Uprawa i pielęgnacja: Sadzimy je w rozstawie 20 cm na osłoniętym stanowisku, w pełni słonecznym. Bulwy mieczyka 'Morning Gold’ sadzimy na warstwie piasku, głębokości 10-15 cm, w dobrze zdrenowanej glebie, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Wskazany jest dodatek naturalnego nawozu, np. kompostu. Przed posadzeniem warto jest zanurzyć bulwy w środku grzybobójczym. Latem należy je podlewać obficie. Po kwitnieniu (w połowie jesieni) wykopujemy bulwy, czyścimy, oddzielamy cebule przybyszowe i przechowujemy w chłodnym, suchym pomieszczeniu.

Rozmnażanie: Mieczyki rozmnożone z bulw następczych mogą zakwitnąć po 2-3 latach. Wysiane z nasion gladiole zwykle nie powtarzają cech rośliny rodzicielskiej.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników należy wymienić wciornastki, mszyce, węgorka niszczyka i larwy komarnic. Z chorób atakuje bulwy grzyb, który powoduje zgniliznę pędzlakowatą, a liście może uszkadzać parch bulw i zgnilizna podstawy łodyg oraz zgorzel.

Więcej: Mieczyk, gladiola – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany