Lilia złotogłów (Lilium martagon)

Opis: Gatunek spotykany w lasach liściastych na dużym obszarze Europy oraz Azji. Z niewielkich żółtawych cebul wyrastają wiosną pędy wysokości do około 150 cm pokryte odwrotnie jajowatymi szerokimi liśćmi ułożonych w okółkach. W czerwcu na szczytach łodyg lilii złotogłów rozwijają się nieduże turbanowe kwiaty w kolorach białym, żółtym lub różowym. Kwiaty osiągają 5 cm średnicy i zgrupowane są w grona do 20 sztuk.
Uprawa i pielęgnacja: Rośliny rozwijają się dobrze w słońcu jak i półcieniu pod warunkiem, że rosną w żyznej, próchnicznej glebie na bazie kompostu liściowego o pH neutralnym lub lekko zasadowym. Gatunek doskonale przystosowany do naszego klimatu, dlatego nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia na okres zimy.
Rozmnażanie: Z nasion lub odrywanie pojedynczych łusek jesienią i ukorzenianie ich w woreczku foliowym z torfem w temperaturze pokojowej.
Choroby i szkodniki: Pod warunkiem spełnienia podstawowych wymagań lilii złotogłów rośliny nie sprawiają większych kłopotów w uprawie. Rośliny nie lubią przesadzania i często odchorowują zmianę miejsca przez nawet 3 sezony.