Lilia pozłacana (Lilium auratum)

Opis: Grupa wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce orientalne. Gatunek charakteryzuje się przepięknymi, skierowanymi poziomo, miseczkowatymi kwiatami, o śr. do 25 cm.  Kwiaty lilii pozłacanej są białe z efektownymi złotymi lub czerwonymi paskami. Wnętrze jest czerwonobrązowo lub żółto paskowane. W sierpniu lilia wytwarza do 10 kwiatów na pojedynczym pędzie.  Zapach – mocny. Wysokość – do 1,5 m.

Uprawa i pielęgnacja: Cebule lilii pozłacanej sadzimy w mocno przepuszczalnym, kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko słoneczne lub półcień zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”.  Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu  aby zachować ich żywotność.  Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne.

Rozmnażanie: Przez podział cebul lub odejmowanie cebulek przybyszowych.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy poskrzypkę liliowąmszyce mogące roznosić choroby wirusowe i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleśń lilii i choroby grzybowe.