Lilia (Lilium) ‘Triumphator’

Opis:  Syn. ‘Zanlophator’. Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce LO. Kwiaty trąbkowate o odgiętych czubkach,  barwy białej z wiśniowoczerwonym wnętrzem, bardzo duże, śr. do 25 cm.  lekko pachną. Termin kwitnienia – lipiec. Wys. 150 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Termin sadzenia – marzec-czerwiec. Cebule sadzimy w przepuszczalnym, lekko kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko słoneczne, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ze względu na duże kwiatostany należy unikać wietrznych miejsc.  Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3 lata wykopujemy cebule lilii ‘Triumphator’ sadząc w nowym miejscu  aby zachować ich żywotność.  Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne. Lilia ‘Triumphator’ zimuje w gruncie ale konieczna jest gruba warstwa ściółki.

Rozmnażanie: Przez podział łusek cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy poskrzypkę liliową, mszyce, które mogą roznosić choroby wirusowe i ślimaki.