Lilia (Lilium) ‘Star Gazer’

Opis: Grupa wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce orientalne. Tę najpopularniejszą wśród orientalnych lilię charakteryzuje wiele pożądanych w uprawie cech. Odporność na choroby, pożądana barwa kwiatów i ich trwałość po ścięciu, to tylko niektóre z nich. Kwiaty lilii ‘Star Gazer’ są lejkowate do gwiazdkowatych, intensywnie karminowe i karmazynowo nakrapiane. Skierowane do góry kwiaty o śr. do 12,5 cm,  mocno pachną. Zebrane są w grona po 5-8. Termin kwitnienia – lipiec-sierpień. Wysokość –  80-100 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Termin sadzenia – wiosna lub sierpień/październik. Cebule lilii ‘Star Gazer’ sadzimy w mocno przepuszczalnym, kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu  aby zachować ich żywotność.  Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne. ‘Star Gazer’ dobrze zimuje w gruncie ale konieczna jest grubsza warstwa ściółki.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy poskrzypkę liliową, mszyce mogące roznosić choroby wirusowe i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń i choroby grzybowe.