Lilia (Lilium) ‘Muscadet’

Opis: Grupa wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce orientalne. Kwiaty – białe, czerwono nakrapiane. o śr. ok. 15 cm. Zapach – przyjemny, łagodniejszy niż u innych orientalnych.  Zebrane są w grona po kilka na łodydze.  Termin kwitnienia – lipiec-sierpień. Wys. 80 cm. Dobrze wygląda na rabatach, jako soliter na trawnikach lub przy zbiornikach wodnych.

Uprawa i pielęgnacja: Termin sadzenia lilii ‘Muscadet’– wiosna lub sierpień/październik. Cebule sadzimy w mocno przepuszczalnym, kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu  aby zachować ich żywotność.  Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne. Lilia ‘Muscadet’ zimuje w gruncie ale konieczna jest grubsza warstwa ściółki. Tak jak inne lilie orientalne jest wymagająca.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy poskrzypkę liliową, mszyce mogące roznosić choroby wirusowe i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń lilii i choroby grzybowe.