Lilia (Lilium) 'Lollypop’

Opis: Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce azjatyckie. Odmiana o mocnym, kontrastowym zestawieniu dwóch barw. Kwiaty w kształcie gwiazdy, skierowane w górę, od czubków płatków w stronę środka są wyraziście ciemnoróżowe, a później przechodzą w żółtawobiałe z purpurowymi kropkami. Lilie te będą ładnie wyglądać posadzone w większej grupie. Nadają się do wazonu. Pędy dorastają do wysokości 80 cm. Termin kwitnienia lilii 'Lollypop’ to czerwiec-lipiec.

Uprawa i pielęgnacja: Termin sadzenia to wiosna lub sierpień-październik. Cebule sadzimy w mocno przepuszczalnym, lekko kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3-4 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu aby zachować ich żywotność. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne. Mrozoodporność lilii 'Lollypop’ – całkowita.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy mszyce mogące roznosić choroby wirusowe, poskrzypkę liliową, i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń lilii i choroby grzybowe.