Lilia (Lilium) 'Latvia’

Opis: Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce azjatyckie. Oryginalna, dwukolorowa odmiana o kontrastowym rozkładzie barw. 'Latvia’ ma kwiaty lśniąco żółte z centrum gęsto nakrapianym brązowymi plamkami; pylniki są brązowo-pomarańczowe, gardziel jest żółtozielona. Na pędzie wyrasta 6-7 kwiatów. Lilia 'Latvia’ dorasta do wysokości 110 cm. Liście ma ciemnozielone, wąskolancetowate, błyszczące, długości do 17 cm. Lilia ta nadaje się do cięcia. Na rabacie najlepiej prezentuje się posadzona w grupie kilku roślin. Termin kwitnienia lipiec. Mieszańce azjatyckie są w pełni odporne na mróz. Ich cechą szczególną jest brak zapachu kwiatów.

Wymagania: Terminem sadzenia lilii 'Latvia’ jest wiosna lub sierpień-październik. Cebule sadzimy w mocno przepuszczalnym, lekko kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3-4 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu aby zachować ich żywotność. Przekwitłe kwiaty lilii 'Latvia’ usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aż do zżółknięcia aby nowe cebule były duże i silne.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy mszyce mogące roznosić choroby wirusowe, poskrzypkę liliową, i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń lilii i choroby grzybowe.