Lilia (Lilium) 'Landini’

Opis: Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce azjatyckie. Odmiana o ciemnobordowych kwiatach. Lilia najciemniejsza wśród dostępnych na rynku o satynowej fakturze i ciemnym, niemal czarnym kolorze. Odmiana 'Landini’ dorasta do wysokości 80-90 cm. Nadaje się do cięcia. Dobrze prezentuje się posadzona wśród lilii o kontrastowych dla niej barwach, białej, różowej lub żółtej. Termin kwitnienia czerwiec-lipiec.

Uprawa i pielęgnacja: Termin sadzenia cebul lilii 'Landini’ to wiosna lub sierpień-październik. Sadzimy je w mocno przepuszczalnym, lekko kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3-4 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu aby zachować ich żywotność. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne. Mrozoodporność lilii azjatyckich – całkowita.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy mszyce mogące roznosić choroby wirusowe, poskrzypkę liliową, i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń lilii i choroby grzybowe.