Lilia (Lilium) 'Lady Alice’

Opis: inna nazwa – 'Bright Star’. Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce trąbkowe. Ta niezwykłej urody lilia o okazałych kwiatach jest mieszańcem lilii henryi’ego i lilii trąbkowych. Pachnące kwiaty o średnicy 20-24 cm w kolorze białym lub kremowym z pomarańczowym środkiem, okraszone są rozrzuconymi na powierzchni wewnętrznej płatków, brązoworudymi ozdobnymi brodawkami, tego samego koloru pylnikami i zieloną gardzielą. Są skierowane w dół i na boki, tak jak u lilii trąbkowych wywinięte na kształt turbanu i lekko skręcone. Lilia 'Lady Alice’ jest wysoka, dorasta do 120-180 cm. W ogrodzie kwiaty będą atrakcyjnie wyglądać posadzone ze względu na wielkość rośliny, z tyłu rabaty, najlepiej wśród zwartej masy kwiatów, które podtrzymają ciężkie łodygi. Termin kwitnienia lipiec.

Uprawa i pielęgnacja: Ten mieszaniec ogrodowy potrzebuje dość ciężkiej ziemi z dużym dodatkiem żyznego kompostu oraz w pełni słonecznego stanowiska. Terminem sadzenia cebul lilii 'Lady Alice’ jest wiosna lub sierpień-październik. Cebule sadzimy w mocno przepuszczalnym, lekko kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym lub silniejszym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3-4 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu aby zachować ich żywotność. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aż do zżółknięcia aby nowe cebule były duże i silne. Mrozoodporność lilii mieszańcowych jest zróżnicowana, zależna od warunków uprawowych i klimatycznych. Lilie w gruncie potrzebują na wiosnę rozsypania nawozu o spowolnionym działaniu. Niedostateczna wilgotność gleby, przepuszczalność czy pulchność powodują skracanie łodyg u mieszańców lilii.

Rozmnażanie: Przez podział cebul lub odejmowanie cebulek przybyszowych.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy mszyce mogące roznosić choroby wirusowe, poskrzypkę liliową, i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń lilii i choroby grzybowe. Groźnymi szkodnikami lilii są także nornice i myszy, szczególnie w lekkie, bezśnieżne zimy.