Lilia (Lilium hybridum) 'Bernini’

Opis: Lilia z grupy mieszańców orientalnych. Wyhodowana przez Cees A. van der Voort i zarejestrowana w 1997 roku. Liście tej lilii mają kolor zielony i osiągają długość 11 cm przy szerokości 3,5 cm. Pędy kwiatowe dorastają do wysokości od 110 cm do 120 cm. Są barwy zielonej z ciemniejszymi smugami i lekko nakrapiane. Roślina zakwita w lecie – na początku sierpnia. Kwiat ma barwę ciemnoróżową. Środkiem płatków biegnie cienka kreska ciemniejszego różu, która rozszerza się u nasady płatków. Dodatkowo wnętrze płatków pokryte jest kropkami i brodawkami.  Zewnętrzna strona płatków jest jaśniejsza od wnętrza. Brzegi płatków lilii 'Bernini’ są delikatnie pofalowane, a ich czubki odginają się na zewnątrz. Słupek ma znamię w kolorze ciemnej purpury, natomiast miodniki są koloru zielonego. Kwiat produkuje dużo pyłku, który mocno brudzi i jest bardzo ciężki do usunięcia. Kwiaty dorastają do 23 cm średnicy i pachną bardzo delikatnie.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina idealna do uprawy szklarniowej, gdzie nie jest narażona na zmienność warunków pogodowych. W gruncie powinna mieć stanowisko półcieniste. Podłoże powinno być przepuszczalne o odczynie kwaśnym. Cebule lilii 'Bernini’ na zimę powinny zostać wykopane lub dobrze zabezpieczone odpowiednio grubym okryciem.
Rozmnażanie: Z cebul przybyszowych lub łusek z cebul.
Choroby i szkodniki: Cebule mogą być atakowane przez choroby grzybowe. Ze szkodników należy zwrócić uwagę na poskrzypkę liliową i ślimaki.