Lilia (Lilium) 'Fata Morgana’

Opis: Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce azjatyckie. Lilia o podwójnych, dwunastopłatkowych kwiatach o średnicy ok. 16 cm. Kwiaty, wewnątrz błyszczące, zielonożółte, są ciemnoczerwono nakrapiane, zewnętrzne płatki w podobnych odcieniach żółtego i zielonego koloru są lekko wywinięte. Kielichy skierowane są ku górze. Pylniki wolne od pyłku. Pędy dorastają do wysokości 100-110 cm. Termin kwitnienia czerwiec-lipiec.  Mrozoodporność tych lilii jest pełna.

Uprawa i pielęgnacja: Terminem sadzenia jest wiosna lub sierpień-październik. Cebule lilii 'Fata Morgana’ sadzimy w mocno przepuszczalnym, lekko kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3-4 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu aby zachować ich żywotność. Przekwitłe kwiaty lilii 'Fata Morgana’ usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy mszyce mogące roznosić choroby wirusowe, poskrzypkę liliową, i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń lilii i choroby grzybowe.