Lilia (Lilium) ‘Dizzy’

Opis: Odmiana ta należy do grupy lilii, wg klasyfikacji ogrodniczej zwanej, mieszańcami orientalnymi. Kwiaty są duże, skierowane ku górze i w bok, płatki faliste z lekko wygiętymi czubkami. Kolor kwiatów lilii ‘Dizzy’ jest biały z wiśniowoczarnym pasem pośrodku płatków, nieco jaśniejszym przy zakończeniu płatka. Obsypane są one dekoracyjnymi ciemnoczerwonymi plamkami, a urody dodają im ciemnopomarańczowe pylniki. Rośliny te rozsiewają w czasie kwitnienia na przełomie lipca i sierpnia, silny, przyjemny aromat charakterystyczny dla orientalnych lilii. Wysokość rośliny 100 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Terminem sadzenia jest wiosna ale także można je sadzić od sierpnia do września. Lilia ‘Dizzy’ ma duże wymagania glebowe. Cebule sadzimy w mocno przepuszczalnym, kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko powinno być w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o grubości kilku centymetrów lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu by zachować ich żywotność. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne. 'Dizzy’ zimuje w gruncie ale konieczna jest gruba, kilkunastocentymetrowa warstwa ściółki i wykonanie dobrego drenażu aby nie doszło do utraty cebul w okresie wiosennych roztopów.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy poskrzypkę liliową, mszyce, które mogą roznosić choroby wirusowe i ślimaki.