Lilia (Lilium) 'Corrida’

Opis: Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce azjatyckie. Odmiana o pastelowych zestawieniach barw, łagodnego różu na obrzeżach płatków i kremowożółtych odcieniach ku środkowi kielicha. Kwiaty osadzone po 3-5 na pędzie, skierowane ku górze. Na rabacie w miejscach, gdzie promienie słońca rozproszone są przez rosnące w pobliżu krzewy lilia 'Corrida’ stanowi atrakcyjny, świetlisty akcent. Doskonale wyglądają jako cięte w wazonie. Ta silna i zdrowa odmiana dorasta do wysokości 80-90 cm. Termin kwitnienia czerwiec-lipiec.

Wymagania: Termin sadzenia to wiosna lub sierpień-październik. Cebule sadzimy w mocno przepuszczalnym, lekko kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3-4 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu aby zachować ich żywotność. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne. Mrozoodporność lilii 'Corrida’ – całkowita.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy mszyce mogące roznosić choroby wirusowe, poskrzypkę liliową, i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń lilii i choroby grzybowe.