Lilia (Lilium) ‘Conca d’Or’

Opis: Grupa wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce orienpet (OT). Lilia 'Conca d’Or’ to jedna z najpiękniejszych odmian w niedawno przyjętej grupie orienpet. Kwiaty ma okazałe o śr.  do 25 cm w kolorze żółto-kremowym. Termin kwitnienia – czerwiec-lipiec. Wysokość – do 150  cm.  Zapach – mocny.

Uprawa i pielęgnacja: Termin sadzenia – jesień. Cebule sadzimy w mocno przepuszczalnym, kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko słoneczne lub półcień zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”.  Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu  aby zachować ich żywotność.  Przekwitłe kwiaty lilii ‘Conca d’Or’ usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne. Zimuje w gruncie ale konieczna jest gruba warstwa ściółki.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy poskrzypkę liliową, mszyce mogące roznosić choroby wirusowe i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń lilii i choroby grzybowe.