Lilia (Lilium) ‘Casablanca’

Opis: Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce orientalne. Skierowane poziomo kwiaty o średnicy do 25  cm są szerokokielichowate, barwy białej, silnie pachną. Kwitnie latem – od lipca do sierpnia. Osiąga wysokość 100 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Termin sadzenia lilii ‘Casablanca’ to wiosna lub sierpień-październik. Ma duże wymagania glebowe. Cebule sadzimy w mocno przepuszczalnym, kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu  aby zachować ich żywotność.  Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne.  Lilia ‘Casablanca’  zimuje w gruncie ale konieczna jest gruba warstwa ściółki.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy poskrzypkę liliową, mszyce, które mogą roznosić choroby wirusowe i ślimaki.