Lilia (Lilium) 'Cancun’

Opis: Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce azjatyckie. Ciekawa odmiana o ognistym połączeniu kolorów, pomarańczowego z żółtym i czerwono nakrapianą gardzielą.  Lilia 'Cancun” dorasta do wysokości 90-120 cm. Nadaje się do cięcia. Na rabacie ze względu na dwoistość koloru płatków, najlepiej prezentuje się w grupach. Termin kwitnienia czerwiec-lipiec.

Wymagania: Termin sadzenia lilii 'Cancun’ to wiosna lub sierpień-październik. Cebule sadzimy w mocno przepuszczalnym, lekko kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3-4 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu aby zachować ich żywotność. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne. Mrozoodporność lilii azjatyckich – całkowita.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników lilii wymienić należy mszyce mogące roznosić choroby wirusowe, poskrzypkę liliową, i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń lilii i choroby grzybowe.