Lilia (Lilium) 'Black Out’

Opis: Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce azjatyckie. Odmiana zadowoli zwłaszcza miłośników lilii w ciemnych tonacjach kolorystycznych. Lilia 'Black Out’ ma ciemnoczerwone płatki z jeszcze ciemniejszą czerwienią w centrum, pylniki są czerwone. Lilia ta dorasta do wysokości 100 cm. Nadaje się do cięcia. Na rabacie najlepiej prezentuje się posadzona w grupie kilku egzemplarzy.  Termin kwitnienia lipiec. Mieszańce azjatyckie lilii są w pełni odporne na mróz. Ich cechą szczególną jest brak zapachu kwiatów.

Wymagania: Terminem sadzenia cebul lilii 'Black Out’ jest wiosna lub sierpień-październik. Cebule sadzimy w mocno przepuszczalnym, lekko kwaśnym i bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3-4 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu aby zachować ich żywotność. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aż do zżółknięcia aby nowe cebule były duże i silne.

Rozmnażanie: Przez podział cebul.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy mszyce mogące roznosić choroby wirusowe, poskrzypkę liliową, i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń lilii i choroby grzybowe.