Lilia królewska (Lilium regale) 'Album’

Opis: Grupa lilii wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce trąbkowe. Lilia królewska należy do roślin  cenionych i często uprawianych w ogrodach. Tworzy w baldachu około 20 kwiatów o średnicy do 12 cm i silnym, odurzającym zapachu. Kwiaty są lejkowate, skierowane na boki, wewnątrz białe o żółtej podstawie, a na zewnątrz różowawofioletowe. U odmiany 'Album’ kwiaty są śnieżnobiałe. Wydzielają mniej intensywny zapach niż gatunek. Lilie królewskie 'Album’ mogą rosnąć na wapiennej glebie. Te majestatyczne kwiaty są doskonałe do sadzenia na rabatach bylinowych, na patio, zarówno w słońcu jak i w półcieniu; najlepiej w grupie 3 roślin. Po ścięciu bardzo długo wytrzymują w wazonie. Warto wycinać pylniki aby uniknąć plam i silnego zapachu w pomieszczeniach. Wysokość tej lilii dochodzi do 120 cm. Jest w pełni mrozoodporna.

Wymagania: Lilie królewskie są bardziej odporne na suszę niż inne rodzaje lilii. Terminem sadzenia lilii 'Album’ jest wiosna lub sierpień-październik. Cebule tych lilii sadzimy w mocno przepuszczalnym, obojętnym lub lekko zasadowym, bogatym w próchnicę podłożu. Stanowisko w rozproszonym świetle, zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Wykopujemy je i przesadzamy rzadziej niż cebule innych grup, zwykle raz na 4 lata. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne.

Rozmnażanie: Przez podział kęp cebul wczesną jesienią. Odejmujemy zdrowe łuski zewnętrzne z kawałkiem piętki i sadzimy pionowo w pojemnikach z mieszanką ziemi liściowej i piasku tak aby czubek łuski znajdował się tuż pod powierzchnią podłoża.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy mszyce, które przenoszą choroby wirusowe, poskrzypka liliowa, poskrzypka cebulowa i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleśń i choroby grzybowe.